Meerwaardebelasting – Ook voor vzw’s

Geschreven op door Steven Matheï
Categorie VZW's

Meerwaardebelasting in zomerakkoord

De regering-De Wever werkte aan een nieuwe meerwaardebelasting. Eind juni werd er een politiek akkoord bereikt tussen de partijen, het zogenaamde zomerakkoord, waarin ook deze meerwaardebelasting vervat zit die zou ingaan op 1 januari 2026.

Deze meerwaardebelasting is een belasting op de winst of meerwaarde uit financiële activa (bijvoorbeeld aandelen, obligaties, spaar- en beleggingsverzekeringen, crypto,…).

Deze nieuwe meerwaardebelasting zou 10% bedragen en zou zich enkel richten op toekomstige meerwaarden en dus niet op winst uit het verleden. 
De belasting zou betaald moeten worden wanneer je verkoopt. 
Er zou een vrijstelling komen voor winsten tot 10.000 euro per persoon per jaar. 
Voor mensen die meer dan 20 procent van de aandelen van een bedrijf bezitten, zou er een vrijstelling van 1 miljoen euro ingevoerd worden. Pas vanaf een winst van 10 miljoen euro zou de volledige 10% betaald moeten worden.

Ook voor vzw’s

In de teksten (die nog goedgekeurd moeten worden) is deze meerwaardebelasting van toepassing in de personen- en rechtspersonenbelasting. Vzw’s, stichtingen en verenigingen zonder rechtspersoonlijkheid die ervoor kiezen om aan de rechtspersonenbelasting te worden onderworpen, vallen binnen het toepassingsgebied.

Uitzondering

Het ziet er vandaag wel naar uit dat vzw's die erkend zijn voor het uitschrijven van fiscale attesten voor giften vrijgesteld zullen zijn van deze meerwaardebelasting.

Wordt vervolgd.

 

 

 

Steven Matheï
VZW- en verenigingsexpert

Steven Matheï (°1977) is dé verenigingsexpert in Vlaanderen. Hij en zijn team adviseren kleine en grote VZW’s & feitelijke verenigingen.