E-facturatie – Tolerantieperiode

Geschreven op door Steven Matheï
Categorie algemeen

Vanaf 1 januari 2026 moeten alle Belgische bedrijven en organisaties met een btw-nummer verplicht elektronische facturen via Peppol uitwisselen met andere organisaties die een btw-nummer hebben. 

Ook een vereniging met btw-nummer moet dus klaar zijn om elektronische facturen via Peppol te sturen én te ontvangen.

Tolerantieperiode

De FOD Financiën zal de eerste drie maanden van 2026 tolerant zijn en geen sancties toepassen voor inbreuken die betrekking hebben op de verplichte e-facturatie.

Let op: Deze tolerantie geldt enkel op voorwaarde dat men kan aantonen dat men tijdelijk en op redelijke wijze voorbereidingen heeft getroffen om de nieuwe verplichting na te leven.

Welke inbreuken?

Het gaat over inbreuken die eigen zijn aan de nieuwe wetgeving:

  • Men beschikt (nog) niet over de vereiste technische middelen om een gestructureerde elektronische factuur te verzenden en/of te ontvangen (geheel of voor bepaalde transacties, bv. uitreiking door medecontractant [self-billing]).
  • Men reikt geen gestructureerde elektronische factuur uit, terwijl dat wel verplicht is, omdat het eigen systeem of het systeem van een derde op wie hij daarvoor beroep doet, nog niet toelaat een geldige elektronische factuur uit te reiken (geheel of voor bepaalde transacties, bv. uitreiking door medecontractant [self-billing]).

Verenigingen

In een antwoord op een parlementaire vraag liet minister Jambon onlangs weten dat er wel speciale aandacht gaat baar feitelijke verenigingen en vzw’s omdat ze zich soms in een complexe situatie wat betreft btw bevinden. De minister liet uitschijnen dat men toleranter gaat zijn voor deze groep.

Wat dat in de praktijk concreet gaat betekenen, moet nog duidelijk worden.

Lees hier meer over de e-facturatie.

 

Steven Matheï
VZW- en verenigingsexpert

Steven Matheï (°1977) is dé verenigingsexpert in Vlaanderen. Hij en zijn team adviseren kleine en grote VZW’s & feitelijke verenigingen.